Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Jen třetina lidí v ČR má své finance pod kontrolou

Už první vlna pandemie nového koronavirus odhalila, že jen třetina lidí v Česku má své finance pod kontrolou a je připravena na další neočekávané výpadky příjmů.
Už první vlna pandemie nového koronavirus odhalila, že jen třetina lidí v Česku má své finance pod kontrolou a je připravena na další neočekávané výpadky příjmů. Informoval o to portál iDNES.cz s odvoláním na průzkum, který si v červenci nechala zpracovat ING banka.

Anketa ukázala také, že na základě zkušeností z uplynulých měsíců přemýšlí o spoření více lidí než v minulosti, více než 40%. Téměř pětina (20%) Čechů však tvrdí, že nemají z čeho spořit.

„Přibližně třetině lidí ubyly peníze, protože přišli o zaměstnání nebo jim snížily mzdu, případně jim klesly tržby. Češi také utráceli ve velkém za zásoby potravin či dezinfekcí. To v průzkumu přiznalo jako důvod, proč mají méně na účtech, 12% respondentů. Naopak , více než desetina lidí potvrdila, že měla více peněz než obvykle, protože nechodila na výlety a neutrácala za zábavu, „řekl Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING banky.

„Mnohé sociologické průzkumy ukazují, že šok z onemocnění COVID-19 nejvíce zasáhl nízkopříjmové skupiny obyvatelstva a samoživitele s dětmi. Z firem jsou nejpostiženější ty, které působí v tzv. Oblasti HoReCa (hotely, restaurace a kavárny),“ poznamenává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Průzkum ING Bank zároveň naznačil, že téma spoření v současnosti rezonuje napříč celou českou společností.

Potvrzuje to i psycholožka Martina Viewegová. „Moji klienti za mnou nyní častěji než v minulosti chodí s problémy, které souvisí se zvládáním jejich finanční situace. Řeší, jakým způsobem spořit, zda a jak se připravovat na nečekaný výpadek příjmů. Potřeba kontroly nad svým životem a také financemi je v terapii velmi důležité téma. Vědomí, že dokážu spořit a vytvořit si finanční rezervu, dodá sebedůvěru a pomůže k psychické pohodě, „dodala psycholožka.

Fakt, že české domácnosti jsou mnohem opatrnější, potvrdil i průzkum České bankovní asociace (ČBA). Pandemie ovlivnila finanční uvažování lidí. Nedostatečnou nebo žádnou finanční rezervu při propuknutí pandemie přiznalo v tomto průzkumu celkem 24% Čechů.

„Vzhledem k prognózy vývoje ekonomiky i nejistý vývoj situace na podzim by lidé měli nad svými financemi přemýšlet a plánovat skutečně pečlivě. Stejně jako v ostatních oblastech lidského života je i při nakládání s penězi podstatné umět se na svou situaci podívat s nadhledem a určit si priority , „prohlásila Helena Brychová, poradkyně CBA pro finanční vzdělávání a spotřebitelské otázky.

Češi se během pandemie chovali podle průzkumů racionální a většina lidí udělala v rámci své domácnosti opatření, které měly pomoci rodinnému rozpočtu. Nejčastěji tím, že omezily běžnou spotřebu a odložili větší nákupy. Třetina domácností však své úspory vyčerpala a 7% muselo sáhnout po půjčce. Není proto náhodou, že více než 40% Čechů nyní přemýšlí o spoření více než v minulosti.

I přestože ekonomové varují, že přílišné přibrzdění výdajů odkládání spotřeby a spoření na horší časy může současnou krizi ještě více prohloubit, vytvářet si určitý finanční polštář je každopádně rozumné.

Podle dalšího aktuálního průzkumu, který provedla společnost BNP Paribas, by totiž mělo při výpadku příjmů problémy se splácením hypoték, půjček a pokrytím běžných výdajů problémy až 63% Čechů.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články