Pátek, 2 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Sportáci, psychopati, testosteroni: Kdo jsou úspěšní manažeři fondů?

Měly by se investoři zajímat o sociální postavení manažera fondu? Jaké auto řídíte? Zda byly v době úspěšní v nějakém hazardu? Výzkum ukazuje, že ano.
Některé akademické práce hledají spojitost mezi investiční výkonností profesionálních manažerů fondů a jejich osobní charakteristikou. Kde vyrůstaly, jaké jsou osobnostní rysy, či dokonce úrovně testosteronu. „Ne každý je profesionál v oblasti financí, ale všichni jsme jen lidé,“ nebo „ne každý může pochopit složitý derivát, ale každý může pochopit, že by nejraději řídil luxusní auto,“ znějí argumenty vědců. Univerzálnost těchto výzkumů vede k zajímavé otázce. Jaký dopad, pokud vůbec nějaký, bude mít tento výzkum na investiční průmysl? Budou se investoři skutečně rozhodovat při výběru manažera fondu na základě toho, jaké auto parkují?

Žijeme ve světě, ve kterém institucionální investoři považují za normální, jestliže se mohou zeptat portfóliomanažérov na všechno, i na intimní údaje o jejich osobním životě a pak tyto informace zohlednit při rozhodování. Není to tak však tak dávno, co ve finanční literatuře převládal názor, že osobní rysy manažera nehrají žádnou roli ve výkonu jeho společnosti. „Na osobních charakteristikách manažerů nezáleží. Kdybyste byli generálním ředitelem společnosti a byli byste nahrazeni jinou osobou, nezáleželo by na tom, protože tento nový člověk by nemohl řídit firmu jinak.

Stejná logika se vztahuje i na manažery fondů, kteří musí dosáhnout nejlepší možné výnosy, jinak by je někdo z binisu vytlačil, „vysvětluje Raghavendra Rau, finanční profesorka na University of Cambridge.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články