Neděle, 4 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Ve světlém bytě v bývalé továrně použili pouze přírodní materiály a dnes vyniká příjemnou atmosférou

Luxusní čtvrť ve Vilniusu, ve které se byt nachází, je plná zeleně a známá propracovanými dřevěnými stavbami ze začátku 20. století i staršími. Dnes je již doplňují mnohé elegantní moderní domy. Právě v této části stojí budova se zajímavou historií, ve které architekti z ateliéru HEIMA architects navrhovali apartmá.

Stavba, ve které se moderní byt nachází, byla postavena v roce 1860 jako první zděná budova v lokalitě. Do té doby se v ní stavěly jen a jen dřevěné domy. Zděná byla i kvůli svému účelu – původně sloužila jako továrna. Během dalších desetiletí se v ní vystřídalo několik funkcí.

Fungovala jako prostor společného bydlení, kino, archiv a později byla delší dobu opuštěna. V roce 2018 se naštěstí dočkala rekonstrukce a doplnění, aby se stala luxusním bytovým komplexem v zeleném centru Vilniusu.

Multifunkční box a terasa na střeše

Celý interiér je řešen v souladu s tradicemi, vyzdvihuje použití dřeva i historické architektonické zajímavosti. Obhlídka bytu začíná v předsíni, kde je umístěn box ukrývající technické místnosti: je zde prádelna, sklad, WC, šatna. Tento box ze světlého dřeva lze obejít z každé strany. Všechny hlavní prostory bytu – ložnice, obývací pokoj, kuchyň – jsou rozmístěny kolem něj. Na nejtmavší část bytu navazuje střešní terasa, která vnáší dovnitř světlo.

Výrazně kuželovitá svítilna v přírodní jídelně

Vedle schodů na střešní terasu našla místo kuchyně. Je propojena s obývacím pokojem, který soustředí všechny hlavní funkce rodinného života, práce a volného času. Díky velké ploše se navzájem neruší.

Světlý navzdory malým oknům

„Podkrovní prostor, ve kterém se byt nachází mu dává jedinečný nádech, ale zároveň pro nás představoval určité výzvy. Hluboké okenní otvory a malá okna vytvářejí útulné podkrovní prostory, ale omezují pronikání světla do místností.

Právě proto jsme zvolili barevnou paletu interiéru tak, aby byla světlá, teplá, přirozená. V interiéru jsou použity pouze přírodní materiály – přírodní dřevo, přírodní kámen, teraco dlažba, hliněná omítka, nerezavějící ocel. Zkombinovali jsme dřevěné povrchy různých druhů a odstínů,“ vysvětlují autoři vzdušné realizace.

Modřín, jasan, dub a propracované schéma osvětlení

Na podlaze najdete modřínové parkety, stěny jsou obloženy z velké části světlým jasanem a dřevěný nábytek je vyroben z přírodního dubu. Osvětlení působí nenápadně, je osazeno s maximální citlivostí k výsledné podobě bytu ak atmosféře, kterou vysílá.

Podkrovní obývací pokoj z přírodních materiálů s velkými okny

Svítidla jsou minimalistická – jediná výraznější svítilna visí ve střed bytu nad jídelním stolem. Většina světelných zdrojů je skryta. Díky tomu se podařilo vytvořit útulné osvětlení s úzkým úhlem, které umožňuje oddělit různé oblasti bytu.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články