Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Destabilizace kvůli obnovitelné energii: Evropa na pokraji masivního výpadku elektřiny

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA.
Na stabilizaci sítě museli rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích.

„Stejně jako hasiči jsou naše elektrárny 24 hodin denně v pohotovosti a pomáhají, když v naší elektrické síti hoří,“ uvedl ředitel společnosti Wien Energie Michael Strebl. Tato firma je největším dodavatelem elektřiny v Rakousku. Takové „požární zásahy“, jaké museli dodávkou energie do sítě v pátek udělat energetici z Wien energie, jsou podle Strebel dlouhodobě neudržitelné.

Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, se kterým souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečního svitu či větru. „Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240-krát, „řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn. EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii na stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. „I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii,“ dodal.

Destabilizace kvůli obnovitelné energii: Evropa na pokraji masivního výpadku elektřiny

Dolnorakouský dodavatel energie EVN zároveň uvedl, že blackoutu se podařilo v pátek zabránit jen těsně. Ke stabilizaci sítě pomohla elektrárna v obci Theiss nedaleko Krems an der Donau. Podle mluvčího EVN Stefana Zacha by ale sama situaci nezvládla. „Rakousko se v energetické bezpečnosti stále více spoléhá na jaderné a uhelné elektrárny v okolních zemích,“ uvedl. Rakousko přitom dlouhodobě kritizuje výstavbu a rozvoj jaderných elektráren v sousedních zemích. Kromě Mochovců jsou mu trnem v oku například i elektrárny Temelín a Dukovany, ale i Paks v Maďarsku či Krško ve Slovinsku.

Rakousko se už před lety vydalo nejaderné cestou výroby elektrické energie. Na základě referenda z roku 1978 se rozhodlo neuvést do provozu již dokončenou elektrárna Zwentendorf a trvale se zřeklo výroby energie z jádra, na co panuje shoda napříč politickými stranami.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články