Slovenská asociace správcovských společností si umí představit změny a vylepšení v legislativě a regulaci fondů nemovitostí a aktivně o nich vyjednává
Správcovské společnosti na Slovensku přistupují podle správcovské asociace k problematice likvidity zodpovědně. Likviditu v podílových fondech vzpomíná jako rizikový faktor národní banka v nejnovější zprávě o finanční stabilitě. „O tom, že slovenské správcovské společnosti přistupují k této problematice na odborné úrovni, svědčí i fakt, že během druhé největší finanční a následné hospodářské krize za posledních sto let, kdy za poslední tři měsíce roku 2008 jsme na Slovensku zaznamenali celkové redemácie (vyplacení investice na účet klienta, pozn. red.) ve výši 1,5 mld. eur, ani jeden ze Slovenské fondů neměl takový problém s likviditou, který by způsobil pozastavení žádostí o vrácení podílů co jen na jediný den, „řekl pro agenturu SITA výkonný ředitel České asociace správcovských společností Ivan Znášik.
Na druhé straně já podle Znášika pravda, že tehdy na Slovensku neexistoval v současnosti úspěšný sektor realitních fondů. I u nich je řízení likvidity velmi důležité. Avšak podle Znášika z hlediska jejich podstaty, kterou je investování přímo do nemovitostí generujících zisk z nájmů a změny ocenění v čase, je nízká likvidita těchto aktiv jejich přirozenou vlastností. „Proto je důležité pro investory tuto přirozenou vlastnost realitních fondů znát a neinvestovat do nich větší část svých úspor a být připraven na možnost, že budou muset počkat půl roku nebo rok, aby se k investovaným penězům dostali v případě vážných problémů na trhu nemovitostí. A to v převážné míře z důvodu získání férové ceny při prodeji nemovitosti, která vyžaduje hlavně čas, „poznamenal Znášik.
Upozorňování na problematiku likvidity přichází zejména od evropských regulátorů a národní regulátor, Národní banka Slovenska, na tyto trendy reaguje. Slovenská asociace správcovských společností si umí představit změny a vylepšení v legislativě a regulaci fondů nemovitostí a aktivně o nich jedná, avšak výraznou regulaci likvidity ve fondech obecně považuje jako kontraproduktivní, protože výška míry likvidity podle Znášika ovlivňuje negativně výkonnost fondů jako takových. „Připadá mi to podobně jakoby úřad pro civilní létání (FIAA) chtěl zmenšit délku křídel letadel jen proto, aby dokázali bezpečně přistávat i na dálnici v případě problémů za letu, přesto, že to způsobí výrazné snížení efektivity letu,“ dodal Znášik.