Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Pozvěte barvy do vašeho života

Máte pocit, že váš domov potřebuje změnu? Netřeba se hned pouštět do rozsáhlých rekonstrukcí ani shánět drahé bytové doplňky. Raději sáhněte po malířských válečcích a oblíbených barvách. Dokonale změní vzhled vašich stěn a vytvoří v pokojích zcela jinou atmosféru.

Příprava stěn na malování

Ještě předtím, než se do samotného malování pustíte, je třeba důkladně obalit nábytek fólií nebo starými novinami. Takto jej uchráníte před poškozením barvou a ušetříte si námahu s jeho přesouváním. Pokud máte možnost přikrýt i podlahu, udělejte to. Zaschlá barva na podlaze klade překvapivě velký odpor a vy s jejím čištěním ztratíte mnoho času a energie.

Po těchto opatřeních je dobré nanést první nátěr. Nejedná se však o barvu, ale o ochranný nátěr zvaný také penetrace. Jejím hlavním úkolem je zajistit, aby se barva na zeď vsakovala rovnoměrně a nevznikaly nepěkné fleky. Kromě toho zvyšuje přilnavost barvy k povrchu. Při jejím aplikování je důležité nanášet ji postupně, aby stěna měla dostatek času k jejímu absorbování. Penetrační nátěr nechte na stěně schnout 1-2 dny, teprve poté nanášejte barevný nátěr.

Výběr a míchání barev

Při výběru barev je třeba myslet na to, jak zkombinovat barvu za účelem pokoje. Obecně platí, že chladné barvy jsou vhodné pro soustředění, zklidňují a opticky zmenšují prostor. Naproti tomu teplé barvy pokoj zvětšují, přinášejí energii a kreativitu a jsou vhodné i do menších prostor. Pokud vás neoslovila žádná ze základních barev, nezoufejte. Barvy laky i ve vašem městě nabízí možnost namíchat si vlastní barvy.

Pokud neznáte psychologii barev, tady je pro vás malý pomocník, jaké pocity barvy vyvolávají a kde je nejlépe použít. Do kuchyně je vhodná žlutá nebo červená barva. Žlutá urychluje metabolismus, zatímco červená podporuje chuť k jídlu. Do ložnice se doporučuje světle modrá či zelená, která jsou považována za uklidňující barvy. Dětský pokoj je poněkud těžším oříškem, protože barvu je třeba skloubit s povahou dítěte. Platí zásada, že barvy by měly být jasné a syté, ale neměly by působit rušivě a chaoticky. Pro váš obývací pokoj je ideální zelená, která pomáhá relaxovat, podporuje regeneraci a působí útulně. Je však také často spojována s podporou plodnosti, proto je vhodná i do ložnice.

Malování stěn

Barvy již máte vybrány a odstíny namíchány. Dalším a také nejdůležitějším krokem je jejich správné nanesení na zeď. Pokud jste fanouškem klasiky a upřednostňujete malířské štětce, použijte je na první barevný nátěr. Tímto docílíte, že se vrstva barvy důkladně vsákne do podkladu. Před namočením do barvy štětce mírně opláchněte vodou, aby se barva lépe udržela na štětinkách. Nátěr nanášejte jedním směrem a dbejte na to, aby byla barva rozetřena všude stejně. V opačném případě riskujete zaschlé skvrny a fleky.

Na druhý nátěr je však už lepší použít malířský váleček. Má větší plochu a netřeba ho tak často namáčet, takže malování vám zabere méně času. Kromě toho barvu nanáší rovnoměrněji a nezanechává na stěně štětinky. Velký váleček s nástavcem je vhodný pro velké plochy, zatímco menší válečky se používají pro těžší dostupná místa. za radiátorem či záchodem.

Pokud neplánujete mít v pokoji pouze jednu barvu a toužíte po jejich kombinaci, případně po ornamentech či vzorech, je dobré použít maskovací pásku. Tento trik zamezí tomu, aby se barvy překrývaly a vytvoří hladký přechod mezi barvami. Takové míchání barev si jednoduše vytvoříte i doma.

Finalizace nového bydlení

Nakonec nechte stěny vyschnout, v případě potřeby aplikujte ještě jeden nátěr a opravte poslední chybičky krásy. Gratulujeme, váš domov právě získal zcela nový vzhled a vy objevíte kouzlo barev ve svém životě.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články