Středa, 24 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Až 80% lidí si myslí, že se jim zhoršil přístup k hypotékám

Až 80% lidí na Slovensku si myslí, že vlivem koronakrízy a zpřísněných opatření České národní banky může být jejich cesta k hypotéce mnohem komplikovanější, než kdyby si vyřizovali úvěr loni.
Navzdory těmto obavám polovina klientů i během pandemie získala úvěr bez větších potíží a jen pětina se zajímala o odklad splátek. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti FinGO.sk. Do průzkumu se v říjnu tohoto roku zapojilo více než 100 finančních zprostředkovatelů a hypotečních specialistů z celého Slovenska.

I přes nepříznivé epidemiologické situaci a hrozící ekonomické krizi zprostředkovatelé evidují stále velký zájem o úvěry na bydlení. „Nejvíce času se makléři věnovali hledání vhodného řešení, neboť omezení v poskytování úvěrů se dotkly více než poloviny klientů. Na druhé straně, téměř stejná část klientů získala úvěr bez větších obtíží a svou hypotéku na koupi či výstavbu nemovitosti vybavili aniž pocítili nějaký diskomfort, „popisuje ředitelka pro úvěry ve FinGO.sk Eva Šavlová.

V průzkumu zároveň 46% makléřů uvedlo, že jejich oslovili klienti s požadavkem na refinancování či sloučení úvěrů s cílem snížení měsíčních výdajů. „Koronakríza přinesla i témata jako pokles příjmu nebo neschopnost splácet úvěry. Odklad splátek s klienty řešila jen pětina makléřů,“ hodnotí Šavlová.
Podle jejích slov bylo největším problémem v bankách akceptování příjmu klientů. „Ti, kteří neprokázali dostatečný příjem při současných zpřísněných podmínkách bank, odložili podání žádosti o úvěr na později. Druhým nejpreferovanějším řešením bylo založení další nemovitosti v bance. Díky dodatečnému ručení převážně rodičovskou nemovitostí mohl být žadatelem poskytnutý úvěr v dostatečné výši,“ přiblížila Šavlová.

Polovina žadatelů o nový úvěr měla příliš vysoké stávající splátky a pro ně bylo nejvhodnější nejdříve přehodnotit současné úvěry a až potom řešit novou hypotéku. Refinancováním úvěrů se jim podařilo výrazně snížit měsíční výdaje, a tím získat prostor na nové úvěrování. O něco méně využívanou možností bylo přistoupení spoludlužníka k úvěru a ještě méně lidí se rozhodlo odložit otázku bydlení na později s tím, že si chybějící částku dosporí. „Nejméně lidí (18%) se při komplikacích se schválením úvěru rozhodlo přehodnotit svůj záměr a koupit levnější nemovitost, tedy čerpat nižší hypotéku,“ dodala odbornice.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články