Krize související s novým koronavirus vedla k tomu, že lidé telefonují déle než v minulosti. Podle německého Vodafone loni trvaly mobilní telefonáty v průměru tři minuty a 20 sekund, což je o 35 sekund déle než v roce 2019.
Krize související s novým koronavirus vedla k tomu, že lidé telefonují déle než v minulosti. Podle německého Vodafone loni trvaly mobilní telefonáty v průměru tři minuty a 20 sekund, což je o 35 sekund déle než v roce 2019. V předchozích letech byla průměrná délka telefonátu stabilní.
Konkurenční Telefónica (O2) zaznamenala podobný vývoj. Loni trval průměrný hovor srub tři minuty, čili o půl minuty déle než v roce 2019. Během jarního a prosincového lockdownu trval průměrný hovor přibližně čtyři minuty. Deutsche Telekom žádné údaje pro agenturu DPA neposkytl.
Pandemie prodloužila i hovory v pevné síti. „Lidé v roce 2020 telefonovali častěji a zejména déle, aby udrželi kontakt s přáteli a kolegy,“ řekl technický ředitel Vodafone Gerhard Mack. Počet mobilních telefonátů v síti Vodafone loni stoupl zhruba o jednu miliardu na 28 miliard. Počet hovorů v pevné síti zůstal v postatě nezměněn na úrovni tří miliard.
K tomu je třeba připočíst hovory přes internetové aplikace (Voice over IP – VoIP), například prostřednictvím Skype či WhatsApp. Informace o těchto hovorech sice nejsou k dispozici, ale část vzestupu přenesených dat je možné spojit právě s hlasovými či video rozhovory.
Vodafone poskytl také informace o využití internetu v Německu. V pevné síti bylo přeneseno celkem 11 exabajtů (11 miliard gigabajtů) informací. To odpovídá zvýšení zhruba o 30%. V předchozích letech stoupal objem dat přibližně o 20%. Opatření v důsledku koronakrízy, například zavření kin a restaurací, vedly k tomu, že lidé trávili více času doma a na internetu.
Pandemie se projevila i na mobilních datech. Objem využitých dat u Vodafone stoupl o 40%, což je však v porovnání s ostatními roky o 10% méně. Důvodem je fakt, že v dobách omezené mobility většina lidí více využívala domácí WLAN připojení. Datové objemy v posledních letech v důsledku pokračující digitalizace neustále rostou a navíc i mnohé aplikace spotřebovávají více dat, například filmy jsou stále častější ve vysokém rozlišení.