Pátek, 26 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Co dělá správný zahrádkář v zimě?

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že v zimě se zahrádkář nudí, opak je pravdou. Skutečný zahrádkář pracuje a zvelebuje i během zimní sezóny. Zima jako taková je pro rostliny prospěšná. Také si potřebují odpočinout a nabrat nové síly do dalšího roku. Co všechno dělá zahrádkář v zimě, aby jim pomohl?

Lopata ve sněhu

  1. Oddechuje

Po náročné zahrádkářské sezóně si zasloužíme trochu odpočinku. Je pravda, že mnozí zahrádkáři nedokážou dlouho obsedět bez práce, ale tak, jak si potřebuje po celém roce odpočinout naše zahrada a příroda, potřebuje to i správný zahrádkář.

  1. Shání semena

Je mnoho cest, jak se dostat ke kvalitním semínkům. Někteří si je pořídí z vlastní úrody, jiní raději nakoupí v ověřeném zahrádkářství, kde kromě semínek přidají i dobrou radu zdarma. Dalším způsobem je výměna semínek přes internet. Díky různým fórům a skupinám se můžeme dostat ke speciálně vyšlechtěným odrůdám semen, které běžně v obchodě nekoupíme. Zima je proto ideálním časem na toto bádání a shánění, protože nebudeme mít výčitky, že jen tak nečinně zahálíme za počítačem. Abychom na nic nezapomněli, sepíšeme si seznam semen, která si chceme pořídit.

Kapusta v zahradě, sníh

  1. Pěstuje zeleninu

Ano, pěstovat některé druhy zeleniny můžeme také zimě. Na okenním parapetu bez problémů dopěstujeme zelenou cibulku, řeřichu, kopr, petržel a pažitku. V zahradě poroste i během zimy například oblíbená růžičková kapusta, která zvládne i – 6 stupňů. Pokud venku není mráz, vyroste i topinambur, známý také jako „židovská brambor“. Vypadá podobně jako zázvor a obsahuje spoustu vitamínů. V zimě vypěstujeme také zimní odrůdu česneku, zimní salát a špenát.

  1. Studuje

Možná si pod stromečkem najdeme zahrádkářskou literaturu plnou nových informací o zahradě, o kterých jsme dosud nevěděli. Nebo nás naši blízcí překvapí předplatným oblíbeného zahrádkářského časopisu. Kdy ne-li teď je čas nasávat nové znalosti, abychom byli na jaře chytřejší a připraveni na práci na zahradě? Uvařme si bylinkový čaj z naší zahrady a začtěme se do nich.

Čtení v zimní zahradě

  1. Dělá osevní plán

Dobré plánování je základem úspěchu a kvalitní úrody. Využijme zimy k poctivé přípravě osevního plánu. Někteří zahrádkáři při jeho plánování využívají takzvané partnerské pěstování zeleniny. Jedná se o způsob vysazování dvou nebo tří rostlin v těsné blízkosti tak, aby z toho vzájemně benefitovaly. Většina těchto poznatků pramení z pokusů a omylů zahrádkářské komunity, bez vědeckého výzkumu, takže tyto znalosti se neustále doplňují a vyvíjejí.

  1. Krmí ptactvo

Během celého roku nám na zahradě zpívali a dělali radost. Lovili hmyz, který otravoval naše rostliny i nás. Za svou celoroční pomoc a radost, kterou nám dělali, si zaslouží na oplátku naši pomoc. Ptáčci nejsou příživníci, do krmítka zaletí opravdu jen tehdy, jsou-li tuhé mrazy a příroda pro ně nic nemá. Nezapomeňme na ně ani během zimy a každý den jim nasypme pár hrstí krmiva.

Vlaštovky

  1. Vysévá semínka

První semínka na předpěstování rostlin vyséváme do připravených nádob nebo květináčů již začátkem ledna. Je možné je pěstovat na parapetu okna, ale také ve skleníku. Ideální teplota pro jejich růst je maximálně 18 stupňů. Lze je pěstovat v hlíně, ale i bez ní za pomoci rašelinových tablet. Zalévání provádíme spíše rosením než přímým zaléváním, jelikož semínka jsou křehká. Do půdy je přesazujeme v období dvou klíčních listů.

  1. Odebírá roubky

Rouby ke roubování odebíráme v zimě, kdy rostlina odpočívá. Ideální je ze stromu odebírat jednoleté výhony z jižní strany, protože jsou dostatečně silné a zralé. Zdravé jednoleté letorosty odebíráme nejlépe v prosinci nebo v lednu a skladujeme je při teplotě 2 – 6 stupňů, nejlépe ve vlhkém písku. Vroubky lze skladovat v chladničce zabalené ve fólii.

Odebírání roubů

  1. Opravuje nářadí

Během celoročních prací na zahradě se nám jistě nějaké nářadí trochu poškodilo a je třeba ho opravit, aby bylo připraveno na novou sezónu. Pokud jsme nestihli nářadí po sezóně očistit, udělejme to teď. Čisté nářadí skladujeme v suchém prostoru. Dřevěné násady ošetříme lněným olejem, který dřevo impregnuje. Zručnější zahrádkáři mohou vyrobit nové násady na sekery, motyky nebo rýče. Zničené nářadí vyřadíme.


Pokud vás zajimají recenze zahradních produktů, mrkněte na abrecenze.cz.


Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články