Pátek, 19 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Architekti navrhli vilu na Mallorce! Nechali vyniknout místní kámen i modranskou keramiku

Není běžné, že slovenští architekti realizují projekty ve vzdálených oblastech, dokonce ve světoznámých turistických destinacích. Bratislavští BEEF ARCHITEKTI dostali možnost navrhnout vilu na Mallorce. Je moderní, ale využívá lokálních tradičních prvků. Patří k nim výrazná kamenná fasáda zhotovená technologií nasucho ukládaných kamenných bloků, která má na Mallorce dlouhou tradici. Od roku 2018 je zapsána jako součást kulturního dědictví UNESCO. Nese však odkaz i na Slovensko.

Architekty oslovil investor již na základě předchozí spolupráce. Jeho představou bylo v nádherném prostředí Mallorky vytvořit slunečné středomořské útočiště před deštivými přechodnými obdobími v našich zeměpisných šířkách. Práce architektů začala od nuly – tedy výběrem správného místa a ověřením možností a potenciálu pozemku.

„Tento proces nám umožnil nasát atmosféru největšího z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři. Mallorka je navzdory mantry o baště masového turismu především nádherná přírodní krajina, kde zde protkána kamennými městečky s jasnými hranicemi.

Když opustíte město, jste okamžitě v přírodě plné typicky středomořské flóry. Byli jsme fascinováni původními kamennými domy a specifickou světelnou scénou jejich interiérů, stíněných charakteristickými okenicemi. Už tehdy jsme věděli, že chceme navrhnout dům, který by převyprávěl přesně takovou atmosféru,“ popisuje první setkání s „místem činu“ Rado Buzinkay.

Po roce hledání se architektům spolu s investorem podařilo najít pozemek v oblíbené vilové čtvrti, na kterém rostly čtyři velké borovice. Pro investora to byla láska na první pohled. Samozřejmě, stavbu bylo třeba řešit v souladu s přísnými místními regulativy. Výsledkem je kompaktní hmota osazená na strmém terénu. Z ní na severní straně „vykousli“ patio, díky kterému se vila dá příčně provětrat a spodní podlaží je prosvětleno. Ložnice jsou v horním podlaží.

Důraz na úsporu energií

Pro autory vily nebyla důležitá jen její podoba a funkčnost. Kladli důraz i na energetickou stránku návrhu. „Chtěli jsme minimalizovat období, po které je nutné prostor domu klimatizovat. Navrhli jsme proto vícevrstvou fasádu s masivním kamenným obkladem na povrchu. Má výrazný potenciál akumulovat tepelnou energii, a tím pádem pozitivně přispívat k celkové energetické bilanci domu. To platí pro chlazení, ale také naopak pro topení. Použití místního lomového kamene pro fasádu je zároveň odkazem na malorskou vernakulární architekturu.

Po celém ostrově najdete takový kámen použitý na původních domech nebo na obyčejných zídkách podél silnic,“ vysvětlují autoři návrhu.

Technologie nasucho ukládaných kamenných stěn bez pojiva se na Mallorce nazývá „Pedra en sec“ a má zde tradici, která sahá až do prehistorických dob. Od roku 2018 je zapsána jako součást kulturního dědictví UNESCO.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články