Pátek, 19 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Vše důležité o zimním řezu stromů a keřů

Přestože by se mohlo zdát, že zahrada spí zimním spánkem, do některých prací se můžete pustit i v zimních měsících. Jednou z nich je zimní řez dřevin, díky kterému se během příští sezóny dostanou opět do kondice.

Řez dřevin během zimy je pro mnohé zahrádkáře tvrdým oříškem. Existují sice jistá pravidla a doporučení, ale jelikož každý kus je jedinečný, musíte použít i fantazii. Naštěstí dřeviny nám dokážou mnoho chyb „odpustit“. Ne všechny druhy se však v tomto ročním období dají zmladit nebo radikálně prořezat, chce to samé znalost sortimentu, jakož i orientaci v technikách řezu. Některé druhy by v tomto období trpěly výtokem mízy, což je typické hlavně pro švestky, proto je prořezáváme výhradně v době nasazení květních poupat nebo v období kvetení.

Pro zimní řez je ideální období od prosince do března, ale vše závisí na vývoji počasí.
Naštěstí, pro většinu je zima obdobím vegetačního odpočinku, ze kterého se rostlina nepřebere ani v případě náhlého oteplení. Zpomaleny jsou téměř všechny životní procesy, ai proto si nyní dřevina mnohem lépe poradí se zmlazením, při kterém přijde o velkou část dřevní hmoty. Pozitivem je také minimální výskyt zárodků chorob a škůdců. Pro zimní řez je ideální období od prosince do března, ale vše závisí na vývoji počasí. Odborníci se shodují, že nejvhodnější je začít s řezem až po přechodu hlavních mrazů (v předjaří), kdy se již nepředpokládá pokles teplot pod -10 °C. Pro řez je třeba vybrat dny bez mrazů, nejlépe pokud se teplota pohybuje v rozmezí 2 až 5 °C nad nulou. Podle toho, v jakém vývojovém stadiu se jednotlivé ovocné stromy nacházejí, může být zimní řez: výchovný (tvarovací), udržovací (reguluje rodivost) a zmlazovací (u starších stromů pro obnovu růstu a zlepšení kvality plodů). Ať je požadovaný účinek řezu jakýkoli, je důležité, abyste jej dělali vždy ostrými a čistými nůžkami.

Pro bohatší úrodu ovocin

Všechny listnaté dřeviny své živiny přesouvají na zimu do kořenového systému. Jakmile začne na jaře rašit nové listí, začnou se zase postupně přesouvat do výhonků a listů, přičemž jejich přebytek putuje zpět do kořenů. Výsledkem prořezávání tedy je, že při jarním rašení se do kořenů vrátí více skladovacích živin, čímž rostlina zareaguje zvýšenou tvorbou nových výhonků či většími listy. To znamená, že čím silněji seříznete hlavní výhonek, tím více bočních výhonků se stimuluje k růstu. Nejhorší věc, kterou můžete tedy při zimním řezu udělat, je, že ve snaze zpomalit růst bujných přírůstků na dřevině je hluboce zkrátíte. Radikální řez má totiž opačný efekt a dřevina reaguje tvorbou silnějších výhonků. Chcete-li se vyhnout bujnému růstu bočních výhonků, při řezu co možná nejvíce šetřete vrcholové pupeny na jednoletém dřevě. Doporučujeme vést řez na výhonek nebo větev s horizontálním nebo šikmým růstem.

Jak zlepšit rodivost jabloní

Zimní řez ovocných dřevin je důležitý hlavně pro kvalitní úrodu v příštím roce. Odstraňujte především vyrozené dřevo a všechny suché, chorobami a škůdci napadené výhonky. Důležité je také zapěstování terminálního výhonu, pokud je při daném pěstebním tvaru zachován. Častá chyba je každoroční zkracování jednoletých výhonků. Takto docílíte ovocnářský nepřijatelný, metlovitý vzrůst stromu, což s sebou přinese kromě nízké produkce i spoustu zbytečných řezných ran. Samozřejmě, zkracování některých jednoletých výhonků se hlavně při výchovném řezu nevyhnete. Řežte však s rozumem na poupě směřující ven z koruny, nebo použijte dvoustupňový sektorový řez, což se osvědčilo už iu peckovin.

Zdravotní prosvětlovací řez

Příliš hustá koruna je vhodné prostředí pro šíření chorob a škůdců. Právě v zimě, kdy je většina rostlin v bezlistém stavu, jsou změny a poškození na kůře či větvích dobře viditelné. V tomto období odstraňujte všechny křižující se, poškozené i napadené výhonky. Potom odřízněte nežádoucí tenké výhonky rostoucí kolmo vzhůru. vlci. Větší větve řežte na větevní kroužek těsně u kmene, a to tak, že nejdříve odpilíte větev asi 10 cm od kmene a teprve potom dopilíte zbytek. Ránu nezapomeňte ošetřit.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články