Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Druhý pilíř i v těžkém roce 2020 dokázal, že je v dobré kondici

Druhý pilíř iv těžkém roce 2020, poznamenaného koronakrízou, dokázal, že je v dobré kondici. Uvedla to Asociace penzijních správcovských společností (ADSS).

Jako vyčíslila asociace, objem majetku střadatelů v II. pilíři ke konci roku 2020 dosáhl 10.336.638.299 eur, přičemž v dluhopisových garantovaných penzijních fondech je alokovaných až 69% úspor. Na důchod si v II. pilíři k 31. prosinci 2020 Spořilov 1.643.398 střadatelů.

Asociace zdůraznila, že na soukromých účtech střadatelů během loňska přibyla více než miliarda eur. I přes globální pandemii nového koronavirus přineslo 16 ze 17 fondů II. pilíře střadatelům pozitivní zhodnocení.

„Vítězi byly jednoznačně ti střadatelé, kteří nepodlehli panice a setrvaly v akciových a indexových fondech. Znovu se tak ukázalo, že ačkoli venku ještě zuří krize či nový koronavirus, akciové trhy se dívají mnohem dále vpřed,“ okomentoval místopředseda asociace Vladimír Mlýnek s tím, že fondy v II. pilíři mají nastavené dlouhodobé investiční strategie, které výnosy konkurují světovým fondem, co se znovu potvrdilo iv roce 2020.

Jak shrnul výkonný ředitel asociace Ivan Švejna, správci úspor očekávají, že rok 2021 konečně přinese alespoň částečnou nápravu chyb z roku 2013, kdy byly střadatelé administrativní přesunuti do garantovaných fondů. V současnosti je podle něj důležité, aby se budoucí důchodci zamysleli, zda chtějí zůstat v garantovaných – dluhopisových, a tedy málo výnosných fondech nebo se posunou k vyššímu zhodnocení.

Z dalších dat asociace vyplývá, že loni vstoupilo do II. pilíře 66.684 střadatelů. Vzhledem k počtu ekonomicky aktivních obyvatel v České republice si tak v II. pilíři spoří na budoucí důchody více než polovina pracující populace.

„Světová ekonomika má před sebou těžkou cestu zotavení se po současné krizi. O to větším závazkem je pro nás správce péči o penzijní úspory více než 1,6 milionu střadatelů v II. Pilíři,“ uzavřel předseda asociace Miroslav Kotov.
Jak připomněla asociace, povinné odvody střadatelů v II. pilíři se v roce 2021 rozdělují

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články