Sobota, 3 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Katalogový projekt versus projekt na míru?

Jaké výhody a nevýhody má katalogový projekt? Co očekávat od projektu na míru a kdy se vyplatí? Odpověď na tyto i mnohé další otázky ohledně projektů naleznete v následujícím textu.

Katalogový projekt domu

Katalogové projekty domů jsou navrhovány s cílem, aby se co nejvíce krát prodaly. Z tohoto důvodu jsou navrhovány tak, aby vyhovovaly co největšímu počtu zájemců. Pokud máte běžné požadavky na dům, podobné jako většina lidí, pak máte vysokou šanci, že naleznete takový katalogový projekt domu, který bude vyhovovat i Vám.

Obecně je výhodné zvolit katalogový projekt pokud nemáte nadstandardní požadavky na dispozici domu (například sklep, sauna, dílna a podobě), máte rovinatý pozemek s poměrně běžnými rozměry (ideální šířka 20 metrů a délka 30 metrů) a jedinečný vzhled domu pro Vás není podmínkou. Odměnou Vám budou uspořeny peníze za projekt domu a také ušetříte i čas, protože katalogový projekt se obvykle dodává během dvou týdnů na rozdíl od projektu na míru, kde jen samotný návrh domu může trvat i několik týdnů.

Pokud Vám však katalogový projekt nevyhovuje úplně, a měli byste o něj zájem pouze v případě určitých úprav, pak je důležité znát hranici, pokud má význam katalogový projekt ještě upravovat a od kdy je již lepší zvolit projekt na míru. Například, pokud máte zájem jen o drobné úpravy jako je posun nebo doplnění okna, dveří, případně posun nenosných vnitřních stěn, pak se stále vyplatí zůstat u katalogového projektu, protože takové změny Vás nebudou stát moc navíc. Pokud byste však chtěli změnit nosné stěny, sklon střechy, posunout obvodové stěny nebo doprojektovat sklep, v takovém případě je již obvykle výhodnější zvolit projekt na míru. Cenově Vás vyjde téměř stejně jako cena katalogového projektu spolu s doplatkem za uvedené změny.

Projekt na míru

Pokud máte nadstandardní požadavky na dispozici domu nebo máte zájem o nadstandardně velký dům, případně máte atypický pozemek s nepravidelným tvarem nebo ve svahu, pak pravděpodobně nenajdete žádný vhodný katalogový projekt. Také máte-li zájem o originálně vypadající dům, pak je vhodnější volbou projekt na míru.

Výhodou projektů domů na míru je, že jsou navrženy přesně podle požadavků klienta a v některých specifických případech se může návrhem na míru získat mnohem více prostoru v domě, případně ušetřit spoustu peněz při realizaci oproti katalogovému projektu.

Projekt na míru je ale důležité svěřit do rukou zkušeným projektantům, neboť se jedná o jedinečné řešení, kde by případné chyby mohly způsobit výrazné předražení stavby. Toto riziko je u katalogového projektu menší, protože chyby by měly být vícenásobným prodejem a zpětnou vazbou již „vychytány“.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články