Pátek, 2 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

V posledním čtvrtletí 2020 dosáhly rezidenční nemovitosti nová maxima

Pandemie nového koronavirus na jaře minulého roku zcela zmrazila i trh realit, po létě ho však opět zahřála, ba možná i přehřála. Rezidenční nemovitosti, po nichž poptávka neutichá z několika důvodů, dosáhly v posledním čtvrtletí 2020 ve většině krajských měst své nové maxima. Shrnul to analytik Národní asociace realitních kanceláří Slovenska (NARKS) Martin Lazík.
Jak okomentoval, na první pohled se může zdát, že realitní trh se nepochopitelným způsobem vzdaluje realitě. Trhu nemovitostí však pomáhají opatření téměř všech vlád zemí, které zasahují do jednotlivých ekonomik. Ty zabraňují „výprodejem“, které by způsobily propad realitního trhu, například formou odkladu splátek úvěrů či podporou udržení zaměstnanosti.

Závěr roku 2020 byl podle analytika v případě cen nemovitostí v krajských městech překvapivý. „V sledovaných cenách dvoupokojových bytů na čtvereční metr (m2) byly zaznamenány pouze dvě negativní změny. A to mírný pokles v případě Trnavy, kde cenovka osciluje na úrovni 2000 eur za m2 av Brně, kde je rozdíl v ceně pouze čtyři eura za m2, takže můžeme hovořit o cenové stagnaci, „uvedl Lazík. V ostatních krajských městech ceny ve srovnání s předešlým obdobím rostly, například v Žilině o 240 eur za m2, v bratislavském Starém Městě až o 275 eur za m2. „Srovnáme-li výsledek průměrného nárůstu ceny dvoupokojových bytů v krajských městech na m2 ve 3. čtvrtletí (0,31%) a ve 4. čtvrtletí (4,6%), musíme konstatovat opětovné zrychlení dynamiky trhu,“ vyzdvihl Lazík. Ceny táhnou vzhůru zejména novostavby s „odvážnými“ ceníky.

Podobný nárůst (přes čtyř procent) zaznamenali v krajských městech i průměrné ceny třípokojových bytů. V tomto segmentu k poklesu nedošlo v žádném krajském městě. Nejmenší nárůst zaznamenal analytik ve 3. bratislavském okrese, a to o 21 eur za m2. „Pokud jsme ve 3. čtvrtletí konstatovali zpomalování růstu cen, což jistě mnozí uvítali, tak závěr roku přinesl znovu akceleraci růstu cen bytů a vrásky všem, kteří svůj nákup odkládali a vyčkávali,“ připomněl Lazík.

Co se týče meziročních změn, průměrné ceny dvoupokojových bytů v krajských městech vzrostly z roku 2019 na rok 2020 o 12,6%, což je dvojnásobek předchozí meziroční změny. V případě třípokojových bytů šlo o meziroční nárůst o více než 11,4%.

Špatné časy v roce pandemie však postihly trh s nájmy. Absence studentů, zahraničních manažerů a domácích pracovníků, kteří prošli na home office do své domácí obce, byla výrazná a přetrvávala až do konce roku 2020. Po letech mírného růstu nebo stagnace tak například v centru Bratislavy pokleslo nájemné v segmentu dvoupokojových bytů meziročně v posledním čtvrtletí o 18%. Celoslovenský průměr krajských míst zaznamenal meziroční pokles cen nájmů dvoupokojových bytů o 2,4%. Ceny nájmů třípokojových bytů se snížily o 2,6%.

Jako uzavřel Lazík, navzdory relativnímu klidu na realitním trhu by měli jednotliví účastníci zůstat ve střehu. Avšak kondice dlužníků vypadá být podle průzkumů bank uspokojivá a podle Lazík není časovanou bombou. „Pokud se podaří zachránit co nejvíce pracovních míst, je možné, že realitní trh přečká tuto krizi posílen, ale se zvýrazněnými regionálními a sociálními rozdíly,“ poznamenal analytik.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články