Pátek, 2 prosince, 2022

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Cena až 1000 dolarů: Podvodníci na dark webu prodávají vakcíny

O tom, že jde o podvod a inzerované vakcíny se k zájemcům nikdy nedostali, informovala firma Check Point z oblasti kybernetické bezpečnosti.
V době, kdy se země po celém světě pustili do závodu, kdo bude mít úspěšnější očkovací program, se snaží i on-line podvodníci odvést na této vlně zájmu. Bohužel, zatímco většina z nás sleduje průběh očkování s nadějí být chráněni před rizikem onemocnění, někteří lidé se rozhodli kapitalizovat obavy z Covid-19 a touhu být co nejdříve očkován.

Dark web je skrytá část internetu, která vyžaduje přístup speciální software. Je pověstná tím, že je místem pro nákup drog, střelných zbraní a jiného nelegálního zboží. Inzerované vakcín se prodávaly v přepočtu za 1000 dolarů a nejednou popis protiřečil oficiálním lékařským radám o počtu potřebných dávek.

Vyhledávací aplikace společnosti Check Point na vakcíny našla více než 340 reklam na 34 stránkách, ve srovnání s pouze 8 stránkami výsledků podobného poptávky na začátku prosince, uvedla společnost ve své aktualizované výzkumné zprávě. Průměrná střední cena 250 dolarů za nespecifikovanou dávku vakcíny se nyní zdvojnásobila nebo čtyřnásobně zvýšila na 500 dolarů, nebo dokonce až na 1000 dolarů, uvedl Check Point.

Vědci z firmy zabývající se kybernetickou bezpečností zadali objednávku na vakcínu od predjacu, jehož kontaktovali, pomocí aplikace Telegram se šifrovaným zasíláním zpráv. Vědcům byla nabídnuta vakcína vyrobena v Číně za Bitcoin v hodnotě 750 dolarů. Když zaplatili a poslali svou doručovací adresu, účet prodejce byl odstraněn a balík stále nebyl doručen. Podle Check Point několik prodejců tvrdilo, že dávky vakcíny dodávají hromadně, nikoli jednorázově. Jeden z prodejců uvedl, že prodá 10 000 objednávek za celkovou cenu 30 000 dolarů, uvedli vědci.

V několika případech se dávkování rozchází s oficiálními lékařskými pokyny. Jeden prodejce kontaktován společností Check Point nabídl prodej blíže nespecifikované vakcíny proti Covid-19 za Bitcoin v hodnotě přibližně 300 dolarů a tvrdil, že je potřebných 14 dávek. Některé ze schválených vakcín vyžadují pouze dvě dávky.

Za všechny nabízené vakcíny vyžadovaly platbu v Bitcoin, uvedl Check Point. Bitcoin jsou obecně považovány za anonymní způsob platby, ale v poslední době se staly mnohem více vysledovateľnejšími.

Check Point uvedl, že nárůst reklam s vakcínami může být způsoben tím, že lidé nechtějí čekat. „Myslíme si, že je to kvůli prudkému nárůstu poptávky od jednotlivců, kteří si nepřejí čekat týdny nebo měsíce na očkování od vlád svých zemí,“ uvedla společnost v příspěvku na blogu.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články