Pátek, 26 dubna, 2024

Buy now

- Komerční sdělení -zprávy

Nepodářky: 5 věcí, které jsme vám dříve nemohli ukázat

Konec roku je ideální pro upřímné přiznání. Přestože se toho hodně letos v zahradě podařilo, některé plány, nápady či recepty naopak totálně, ale že totálně nevyšly. Ať se líbí, tady je přehled zmetků.

  1. Neúspěšná inseminátorka

Působili, že z nich bude spousta úrody. Květy, květiny, květiny, jenže každý plod dýně či cukety začal při délce 3 cm odhnívat.

Nastudovala jsem problémy s plozením dýňových odrůd a připravila se na aktivní spoluúčast při oplodňování. Vyčlenila jsem pro tento účel speciální jemný kosmetický štětec.

Fotila každý krok, měl to být článek s krásnou cuketou či dýní na konci. Když po opylování štětcem nepřicházely výsledky, trhala jsem celé samce a vykonávala jimi opylování samic úplně na přímo.
Nepodarky 2018: 5 věcí, které jsme vám dříve nemohli ukázat

I tak nic. Asi se nemilovali. Nebo jsem málo opylovala. Metoda je však obecně dobrá, klidně vyzkoušejte!

Ostružinové vyhoření…

Chystala jsem nejobsažnější text o ostružinách na slovenském internetu. Týdny sbírání materiálu. Porovnávání zahradních šlechtěných beztrnných ostružin s divoce rostoucími ostružinami.

Experimentovala, zpracovávala, studovala, až jsem to celé přehnala. Text jsem nedokončila, zato několik zmetků se podařilo dotáhnout až do konce!

  1. Ošklivé batikování

Aby to nebyla jen nuda o pěstování a zpracování plodů, chtěla jsem využít ostružiny i nějak jinak. Vždy se mi líbila barva, když děcka zašpinila při jejich pojídání oblečení. Vůbec jsem nezohledňovala fakt, že se ty skvrny vždy docela dobře vypraly a když i ne, nezůstaly fialové.

Nepodarky 2018: 5 věcí, které jsme vám dříve nemohli ukázat

Začala jsem hledat návody na batikování ostružinami. Našla jsem tutorial na nějakém zahraničním blogu a pustila se do toho. Působilo to hodnověrně. Silné barvivo ostružin a jako fixátor měla být sůl, dlouhé louhování.

Netrpělivě jsem očekávala grandiózní výsledek. Tričko po vyjmutí z barvy působilo docela fajn, ale než stihlo uschnout, barva se měnila, z fialové šla do hnědo-zelena.

Neudržitelná. Kontaktovala jsem mezinárodní skupinu fanoušků přírodního barvení na Facebooku a napsali mi k ostružiním dost jasně – ty raději snězte.

  1. Divoké ovocné kůže

Co jsem vyzkoušela, to vyšlo. Různé ovocné kombinace, různá ochucení kořením. O ovocných kůžích vyšly tři články. Bylo mi jasně naznačeno, že super, ale už i stačilo. Přesto jsem si řekla, že se zastavit nenechám a ještě něco vymyslím. Dvoubarevné vzorované efektní ovocné kůže!

Strašná piplačka. Jednou tolik špinavého nádobí. Zvláště mixujete a pasírujete ovoce jedné barvy a zvlášť zase totéž s ovocem druhé výrazné barvy.

Potom to v nějakých vzorech nalijete na pečící papír a dáte sušit. Zatím to zní docela fajn. No už během sušení přicházejí problémy.

Šance, že obě barevné složky budou schnout stejným tempem, je relativně nízká. To by muselo být ovoce stejného druhu a jen různých barev. Takže světlá složka mi schla rychleji, tmavá zůstávala nedosušená.

Když doschla i tmavá, světlá se už lámala. Kůže zůstávaly na noc na vzduchu aby změkly. Světlá složka měkla, tmavá změkla až tak, až potřebovala zase dosušit. Při stahování kůží z papíru se barevné složky s radostí oddělovaly. Některé vzory dopadly lépe, některé tak špatně, že jsem je už ani nefotila. Jediný kompaktní výsledek vidíte na foto. Ale víte co? Udělejte si raději obyčejné jednobarevné kůže.

Další články autor

Comments

spot_img

Nejnovější články